Regulacje o strukturach hybrydowych nie tylko dla podmiotów powiązanych
Podatnik może być zmuszony do wyłączenia z kosztów podatkowych 2021 roku w pełni uzasadnionych biznesowo wydatków ze względu na istnienie specyficznych struktur, w ramach których funkcjonują jego kontrahenci.
W zeszłym roku do ustawy o CIT wprowadzono regulacje w zakresie tak zwanych struktur hybrydowych. To ważny temat dla podatników, ponieważ przepisy te po raz pierwszy należy uwzględnić w rozliczeniu za rok 2021. Korzystając z tego, że Ministerstwo Finansów dało podatnikom trochę więcej czasu na złożenie zeznań podatkowych, przesuwając ten termin (z pewnymi wyjątkami) do 30 czerwca 2022 roku, warto wykorzystać ten czas na przeanalizowanie wydatków z perspektywy omawianych regulacji.
Odmienne traktowanie
Krajowe systemy podatku dochodowego różnią się od siebie, ponieważ poszczególne państwa są suwerenne w ustalaniu własnych przepisów. Oczywiście na szczeblu UE zachodzi pewien proces harmonizacji, lecz jego zakres jest ograniczony. W praktyce, podatnik prowadzący międzynarodową działalność może spotkać się z sytuacjami, w których jedna transakcja lub nawet ten sam podatnik (podmiot) może być odmiennie traktowany przez regulacje podatkowe w różnych jurysdykcjach. Ogólnie rzecz biorąc, w świetle podatków oznacza to, że występuje element „hybrydowy”. Takie odmienne traktowanie w swojej istocie może dla zagranicznego podatnika skutkować oszczędnością podatkową (np. podwójnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta